piątek, 9 czerwca 2017

„Ogniste oczyszczenie” - Franccesca Haig
Czytając sam opis byłam zaciekawiona jak się potoczy całą ta hisotria. Prawda jest taka, że sam opis to za mało by zrozumieć cały sens. Jednakże z drugiej strony to bardzo dobre posunięcie. Natomiast gdy zaczęłam lekturę zrozumiałam jedno: nasz świat ma wiele chorób, ale ich świat jest jeszcze gorszy.


Tytuł oryginału: The Fire Sermon (tom 1)
Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski
Wydawnictwo: Uroboros

Rok wydania: 2016Wszystko zaczyna się bardzo prosto. Bliźniacy: ona i on, mieszkają wspólnie z rodzicami. Nie różnią się od siebie. Normalne dzieci lubiące spędzać ze sobą wspólnie czas. Kochający rodzice. Ładna okolica zamieszkania. Brzmi dobrze, do momentu gdy jedno musi stać się Alfą, a drugi Omegą i zostać wygnany na najgorsze ziemie. Takie są zasady. Ale co jeśli ani jedno, ani drugie nie zamierza zdradzić, który jest którym?


Kiedy Cass i Zach zostają rozdzieleni mamy do czynienia z pewnym wzorcem. Ofiara nadal broni kata. Kat ignoruje ofiarę. Tylko, żę Alfa jest zawsze zależny od Omegi. Gdy jedno zginie, drugie również. Jednakże to życie Omeg jest trudniejsze i boleśniejsze. Głód, wyczerpanie, ciężka praca, izolacja, niechęć, nienawiść. To tylko początek. Świat ten jest skontruowany inaczej ponieważ jest wersją postapokaliptyczną Ziemi. Tutaj jest wiele zdeformowanych ludzi i zwierząt. Miejsca objęte złą sławą są opustoszałe jak po Czarnobylu. Wszyscy boją się tego co jest w ziemi. Lecz tylko Rada zna prawdę. Dlaczego ją ukrywa?

Niestety ale sposób rządzenia nieco przypomina mi to, co się dzieje u nas w rzeczywistym świecie. Obywatele uważani są z głupich i lękliwych. Wykorzystywany jest reżim by mieć siłę. A tak naprawdę robi się krzywdę każdemu. Ta powieść podkreśla, to w jaki sposób jesteśmy oceniani oraz jak łatwo jest ludźmi manipulować. Z drugiej strony lęk powoduje, że działamy zgodnie z zasadami, nawet jeśli nie są one sprawiedliwe. Pytanie jednak brzmi: skoro mogą zmienić na lepsze, czemu tego nie robią?

Sama kreacja bohaterów jest całkiem dobra. Bynajmniej ci najważniejsi różnią się od siebie, chociaż gdy jest się bliźniakiem nie zawsze można być całkowicie innym. Drugoplanowe postacie pozwalają również na duże zainteresowanie tematem głównym. Mają swoją osobowość, wyrazistość, deklarują wartości i idee. Dają wskazówki, które warto poskładać w całość, by zrozumieć więcej i szybciej. Chociaż, kto lubi wiedzieć przed wielkim finałem? 

Z drugiej strony język jest prosty, ale ma czasami słownictwo, które nie każdy mógłby znać. Chodzi mi o bardzo młodych czytelników. Jednakże jest on po części zrozumiały, dzięki kilku wyjaśniającymi słowami, więc nie ma większego problemu. Styl jest bardzo intrygujący, bo potrafi pozwolić nam poczuć tamten świat. Kiedy jesteśmy wstanie wsiąknąć w świat książki, to znak, że warto się z nią zbyt szybko nie rozstać. Ale jest to trudne gdy czytamy zapominając o czasie.

Podsumowując: To zaledwie pierwszy tom, prawdopodobnie jednej z lepszych książek dla młodzieży. Można z niej wysnuć pewne mądre treści, a także problemy z jakimi się borykamy na co dzień. Dyskryminacja, stereotypy, zawiść. Za co? Za kogo? Za jaką ideę? Trudno uwierzyć, ale to wszystko wydaje się takie prawdopodobne, że aż przerażające.  Kreacja wyobraźni, czy może nieubłaganej przyszłości?

Za tą wspaniałą przygodę dziękuję:

Znalezione obrazy dla zapytania uroboros wydawnictwo


32 komentarze:

 1. Pomysł zaintrygował mnie, ale sama książka jakoś nie jest przekonywująca, więc raczej sobie daruję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja. Zobaczymy czy kolejne tomy spełnią oczekiwania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam dotąd o tej książce. Czuję się zaciekawiona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemozliwe! Jestem zaskoczona :D ALe to chyba dlatego ze preferujesz bardziej inny typ ;)

   Usuń
 4. Przede wszystkim zainteresował mnie ten system władzy, które został tutaj zaprezentowany. Zresztą kiedy bohaterami są bliźniacy to od razu jestem zainteresowana (uważam, że powinno się częściej stawiać w świetle rodzeństwa, to daje niezłe pole do popisu :) ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pole na pewno, bo wiez albo jej brak moze wiele zagwostek sprawic czytelnikowi :D

   Usuń
 5. Ja mimo wszystko spasuję, gdyż na co dzień wole inny gatunek literacki, ale jeśli kiedyś przypadkiem trafi w moje ręce powyższa książka, to z czystej ciekawości dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bliźnięta, alfa, omega hmmm ciekawy pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale mi narobiłaś ochoty! Właśnie czegoś takiego szukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Opis brzmi naprawdę interesująco :D Chyba niedługo sięgnę po tą pozycję, a idą wakacje, więc to tym bardziej dobry moment :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś byłam bardzo zainteresowana tą książką, ale później jakoś o niej zapomniałam, więc dziękuję za przypomnienie, trzeba będzie nadrobić lekturę! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka chyba jednak nie dla mnie. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie czytałam książek tego wydawnictwa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niewiele mi sie udalo ale akurat dluzszy powrot byl bardzo pozytywny :)

   Usuń
 12. Ja jednak nie jestem zainteresowana tą książką, więc odpuszczę sobie ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 13. Musze przyznać, że pomysł jest dla mnie orginalny, gdyz nigdy podobnej książki nie czytałam, a co więcej nawet o niej nie słyszałam. Z pewnościa zainteresuję się nią bliżej i z pewnością przeczytam. Jestem ciekawa w jaki sposób została przedstawiona manipulacja.

  + obserwuje!

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się interesująco, z przyjemnością polecę tytuł mojej młodzieży, a później i sama po książkę sięgnę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Nie słyszałam o niej wcześniej. Z chęcią zapoznam się z tym tytułem :).

  OdpowiedzUsuń

Witaj przybyszu! Skoro już tutaj dotarłeś będę rada, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mej książkowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję. Na pewno się odwdzięczę!