czwartek, 16 maja 2019

Wojownicy dawnej Japonii i inne opowiadania – Yei T. Ozaki


Opowiadania są zazwyczaj krótkie i mają na celu przekazanie pewnych informacji. Jak sam tytuł książki skazuje, zawiera ona historię kilku wojowników najbardziej znanych w Japonii. Szanowanych i niezapomnianych. Lubianych, będących wzorem oraz tych mających przestrzegać przez złem. Jednak nie tylko sami wojownicy byli tutaj największym atutem. Lecz głębia tego, co starano się przez ich historie przekazać młodemu pokoleniu. 
Tytuł oryginału: Warriors of old Japan and other stories 
Tłumaczenie: Adrianna Wosińska 
Wydawnictwo: Kirin 
Seria: Legendy Japonii 
Rok wydania: 2013 
Liczba stron: 186 Zaledwie dziesięć krótkich opowieści, a potrafiących zabrać w świat mitów, legend i nieznanych krain. Niektóre tak barwnie opisane, że niejeden poeta mógłby zachwalać język. Inne pełne gorzko-słodkich zdań opisujących wydarzenia straszne. Jednakże to magiczne istoty pochodzące z krain bożych zachwycają najbardziej. Demony czyniące zło, bo zostały do tego stworzone. Lecz również występują i takie, które mają moralne rozterki. Czy aby na pewno powinny tak działać? Bogowie połączeni drogą przeznaczenia z ludźmi walczą zazwyczaj o lepsze jutro tylko dla siebie. 

Te opowiadania dobitnie podkreślają jak bardzo honor jest istotny dla wojowników dawnej Japonii. Gdzie droga miecza jest równie ważna jak życie w dumie. Ochrona najbliższych, posłuszeństwo starszym, szacunek wobec władzy oraz więzi rodzinne. Wydawać by się mogło, że kraj ten o tak wielkim zróżnicowaniu do Europy jest dziki, postrzegany jako zacofany. Jednakże ma w sobie więcej niżby się wielu spodziewało. 

Bardzo podobała mi się historia młodzieńca, który odszedł z domu jako potępiony syn. Pomimo wielu lat życia w lenistwie potrafił się podnieść i rozpocząć życie godne mężczyzny. I choć jego przygody są barwne to ostatecznie w pamięci pozostał mi jeden fragment. Gdzie ojciec pomimo żalu do syna, cały czas go kochał i czekał aż powróci w pełnej chwale. Przyjmie go z powrotem do domu i odda należne mu miejsce w rodzinie. 

Inne dotyczyło dziewczyny okaleczonej przez matkę. Nikt nie mógł dotrzeć w niej piękna, bo zostało zasłonięte przez miskę. Dopiero po wielu latach katorgi wśród niekochającej jej przyszywanej rodziny, otrzymuje pomoc od Bogów. Jak się okazało każdy traktował ją jak trędowatą, bezwartościową osobę, niezasługującą na godne życie. Jednakże była wzorem wskazującym, że pracowitość, siła, wytrwałość i wiara są prawdziwym pięknem człowieka .

Podsumowując: Wartości zapomniane zostały przedstawione w postaci opowiadań, które mogłyby uchodzić za legendy i mity. Prawdopodobnie do dzisiaj dzieci w Japonii słuchają ich od swoich najbliższych, czy czytają w szkole jako przestrogi. Lecz połączenie folkloru z najważniejszymi cechami charakteru, cenionymi przez Japończyków, jest idealnym sposobem prowadzenia prostych nauk. Nauk o tym co ważne, istotne na przestrzeni lat i niezapomniane. Wojownicy dawnej Japonii oraz inne opowiadania to wyśmienita lektura do poduszki. Może w ten sposób trochę magii wkradnie się w nasze sny? 

10 komentarzy:

 1. Lubię opowiadania...
  Często na odpoczynek mamy niewiele czasu i wtedy przeczytanie czegoś krótkiego będzie miłym dopełnieniem reaksu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Krótkie, ale za to jakie wartościowe!

   Usuń
 2. Bardzo mnie zaintrygowałaś. Ta kultura jest tak inna od naszej, warto ją lepiej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne! Zapisane na liście do kupienia ! Całe rzesze Japończyków mam do pomalowania wiec będzie inspiracja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahaha temu to się nawet ja nie oprę aby zoabczyć Twoje dzieła!

   Usuń
 4. Tym razem, raczej nie odnalazła bym się w tym zbiorze opowiadań. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam mity, legendy i podania z całego świata :) niewykluczone, że i do tej książki zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj przybyszu! Skoro już tutaj dotarłeś będę rada, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mej książkowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję. Na pewno się odwdzięczę!