niedziela, 20 grudnia 2020

Sapiens. Opowieść graficzna. Narodziny ludzkości – Yuval Noah Harari





(…) Powinniśmy być bardzo ostrożni, by nie powodować cierpienia prawdziwych ludzi w imię fikcji.” 


Homo Sapiens – gatunek ssaka, samozwańczy król łańcucha pokarmowego. Człowiek rozumny o małym mózgu i wielkim ego. Hipotezy jego powstania są dwie. Jedno opowiada jak to z małpy staliśmy się dwunogiem bez ogona. Druga natomiast podkreśla nasze boskie podobieństwo. Która jest prawdziwa? Zależy od Twoich przekonań oraz wierzeń. Mnie bardzo zainteresowała wersja prezentowana przez profesora Yuvala. Zainteresowany? 

Sapiens odpowiada na podstawowe pytania: kim jest człowiek oraz skąd pochodzi? Streszcza w prosty sposób historię ludzi od ich początków na Ziemi. Pozwala zadawać Czytelnikowi kolejne pytania. Niektóre podsuwa, inne insynuuje lub poddaje hipotezie. Opowieść graficzna staje się kolorowym serialem pełnym emocji, sprzeczności, faktów oraz tysiąca pytań. Na wiele otrzymamy odpowiedzi, które nie przysporzą bólu głowy. Jak na początek brzmi dobrze, co nie?

Trudny temat? Dla autora nie istnieje coś takiego jak niemożliwe do zrozumienia. Choć stanowi główną postać w powieści graficznej, to jest jedynie narratorem. Podszeptuje Czytelnikowi rozwiązania, proponuje pytania i wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi. Najtrudniejszy fakt historyczny wyjaśni w krótkiej wymianie zdań. Dialogi w połączeniu z ilustracjami stają się perfekcyjnym narzędziem do zdobycia wiedzy. Czyżby połączenie nauki z komiksem było nowym kluczem do wiedzy?





Powieść graficzna, ze względu na wartość jaką ma do przekazania, została podzielona na części. Pierwsza dotyczy Narodzin ludzkości. Pozwoliło to na zagłębienie się w konkretnie przedstawianą tematykę w danych rozdziale. Jeśli w trakcie wyjaśniania danego zagadnienia, pojawił się inny – równie ważny – jedynie o nim wspominano. Dodatkowo informowano Czytelnika, iż w dalszych rozdziałach zostanie ta część historii przedstawiona bardziej szczegółowo. Dzięki temu byłam w stanie w pełni skupić się na jednej rzeczy, zamiast polemizować nad wieloma jednocześnie. 

Daniel Casanave, David Vandermeulen, Claire Champion to osoby odpowiedzialne za adaptację, ilustracje oraz kolorystykę. Ich wiedza, umiejętności oraz starania stworzyły wspaniałą adaptację książki Sapiens. Narodziny ludzkości. Profesjonalnie podeszli do wykonania zadania, biorąc pod uwagę najistotniejsze aspekty w fabule oraz sposobie przekazu informacji. Kolorystyka wraz z kreską stanowią proste, aczkolwiek łatwe do zapamiętania ilustracje. Część wizualna pokrywa się w pełni z treścią zawartą w dymkach dialogowych. 

Podsumowując: Sapiens to powieść graficzna na najwyższych lotach. Nauka przedstawiona w wersji light - dla opornych i leniwych. Oprawa jest przyjemna w dotyku i wygodna pod względem wielkości. Fabuła dopracowana w każdym szczególe, aby odzwierciedlała wszystko, co uznano za najważniejsze. Natomiast dialogi nawiązują do poprzednich zagadnień. Nie ma tu próżnych tekstów, dla zapchania ramek komiksu. Harari wprowadza w tematykę z humorem i dystansem. Gdyby tak wyglądały książki historyczne dla najmłodszych, mielibyśmy wysoki procent znajomości dziejów Polski. To jak, chętny na nieco naukowej rozrywki? 

Cytat pochodzi z: Y.N Harari, Sapiens. Narodziny ludzkości, Wydawnictwo Literackie 2020, s. 100


Tytuł oryginału: Sapiens: A Graphic History: The Birth of Humankind 
Tłumaczenie: Michał Romanek 
Ilustracje: Daniel Casanave 
Adaptacja: David Vandermeulen 
Kolorystyka: Claire Champion 
Wydawnictwo: Literackie 
Rok wydania: 2020 
Liczba stron: 245 


13 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy sposób na przyswojenie wiedzy. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym zerknęła, lubię takie pozycje, bo zawsze można z nich coś ciekawego wyciągnąć.

    OdpowiedzUsuń
  3. jestem bardzo ciekawa tej książki, mam nadzieję, że nie długo poznam tę wersję historii ;-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zarówno zwykłą książkę nam i tę powieść mam w planach.

    OdpowiedzUsuń
  5. NIe wiedzialam, ze ksiazki YN Harari zaczely wychodzic w wydaniach graficznych. Chetnie zajrze, jego pozycje sa zawsze bardzo pouczajace. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze przy takich pozycjach boję sie lekkiego spłycenia tematu, jak to tutaj wygląda?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie czytałam oryginału, jednak sama powieść graficzna jest wspaniała. Temat odebrany jest na poważnie lecz z dozą humoru. Nie jest to poważna literatura, jednak wątpię, aby był taki jej cel. Z humorem, zaczepiając o najświeższe wydarzenia, trendy i popkulturę wyjaśnione są podstawowe kwestie. Mimo użycie takich metod jest mnóstwo informacji, po kolei, w tematyce, bez pośpiechu. Nie dostrzegam tutaj spłycenia :)
      Więcej zdjęć jest na Instagramie !

      Usuń
  7. Ja czytałam zwykłą książkę bez obrazków, ale tej też jestem mega ciekawa nawet nie wiedziałam, że jest na rynku ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Wow! Świetny pomysł że powstają takie wersję dla opornych, opowieści graficzne pewnie trafią do szerszego grona.

    OdpowiedzUsuń
  9. Czekam na przesyłkę z tą książką, mam nadzieję, że szybko do mnie dotrze. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawy sposób przyswojenia wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Kiedyś stroniłam od takich powieści, ale teraz dostrzegam ich same plusy. Chętnie przeczytam i tę :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie jestem fanką komiksów, ale w tym przypadku chyba znacznie więcej jest do czytania niż do oglądania. Bardzo fajna forma pozyskiwania wiedzy i może kiedyś sama takiej spróbuję :)

    Pozdrawiam,
    Karolina z TAMczytam

    OdpowiedzUsuń

Witaj przybyszu! Skoro już tutaj dotarłeś będę rada, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mej książkowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję. Na pewno się odwdzięczę!