wtorek, 16 lutego 2021

Tajemniczy ogród – Frances Hodgson BurnettWszyscy potrzebujemy czuć cel w naszym życiu. Wiedzieć jak korzystać z tego, co zostało nam dane. Poznawać to, co jeszcze przed nami. Czuć radość wypływającą prosto z naszego wnętrza. Zaspokajanie potrzeb staje się naszym chlebem powszednim. Mary Lennox doskonale potrafiła wykorzystywać swoją pozycję oraz dokazywać służącym. Dopiero gdy trafia do Misselthwaite Manor, zaczyna rozumieć ile jeszcze się musi nauczyć o życiu. Zwłaszcza, że wujek Archibald nie należy do najszczęśliwszych osób w Anglii. Dziewczynka przeżywa szok kulturowy, gdy odkrywa prawdę o życiu i śmierci. Czy jej przygoda może zakończyć się dobrze w tym jakże ponurym miejscu?

Indie. Miejsce o odmiennej dla Europy kulturze, ludziach i wierzeniach. Dla Mary Lennox życie w tym miejscu było podobne do jej początków w Anglii. Terroryzowała służbę, wybuchała złością, wydawała rozkazy i wciąż była sama. Dopiero dzięki uzdrowicielskiemu powietrzu znad wrzosowiska, zaczęła mieć apetyt, włosy się wzmocniły a skóra nabrała blasku. Przy pomocy gila, ptaszku o czerwonym brzuszku, odkrywa zapomniane miejsce. Miejsce w którym zaczyna w pełni czerpać z piękna, jakim jest życie.

Matka Natura maczała swoje korzonki, gdy pisano tę książkę. Bohaterzy znękani chorobami, smutkiem i emocjonalnym zimnem, poznają ciepło, blask i kolory natury. Przyroda ofiaruje dzieciom euforie barw i dźwięków. Zieleń staje się synonimem szczęścia. Czytając odczuwa się pewnego rodzaju ulgę. Spokój wywołany powolnym tempem fabularnym uspokaja i koi nerwy. W przeszłości nieco bałam się rozpocząć lekturę Tajemniczego Ogrodu. Teraz wiem, że gdy będę potrzebować relaksującej powieści, mam sięgnąć właśnie po tę pozycję.

Troski oraz trwoga mijają na wzmiankę o Dicku, chłopcu natury. Choć trudno uwierzyć w autentyczność jego magii, to sama jego postać dodaje elementy fantastycznego daru, jakim obdarzyła go Matka Natura. Wraz z Mary staje się spoiwem dla zdrowia Colina. Sposób wykreowania jego osoby jest nadzwyczajnie prosty, a zarazem wręcz baśniowy. Jest jak leśny skrzat, który swoim blaskiem rozpromienia najciemniejsze zakątki ludzkich serc.

Wydawnictwo kolejny raz postawiło na wersję ilustrowaną. W środku znajdziecie kilka, w różnorodnym stylu obrazków, które zapewne można było znaleźć w starszych wydaniach powieści. Ciekawym zabiegiem jest wybór grafik różniących się od siebie nie tylko stylem, lecz również barwą i… kolorami włosów głównej bohaterki! Ponadto można dostrzec jak wizja głównych bohaterów zmieniała się na przestrzeni lat. Podobnie jak z ekranizacjami filmów!

Podsumowując: Anglia pod koniec XIX wieku kryje przed sobą jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich jest siła rodzącej się do życia natury, która swoją łagodnością i pięknem, wzrusza serca najmłodszych mieszkańców Misselthwaite Manor. Mary, Colin oraz Dick są od siebie współzależni, wzajemnie wnosząc do swojej codzienności nieco energii, uśmiechu oraz radości. Pomimo różnić charakterów, przeżyć i trosk wspólnie spędzone chwile stają się podstawą poczucia bezpieczeństwa uczuciowego. Gdzie przyjaźń oraz więzy rodzinne otrzymują magiczną moc leczenia zranionych serc. Gdzie Tajemniczy Ogród staje się przyczynkiem do wzbogacenia się o doświadczenie. Właśnie tam, trójka młodych przyjaciół odkrywa prawdę o życiu. Czy dołączysz do tej przygody?


Tytuł oryginału: The Secret Garden
Tłumaczenie: Jadwiga Włodarkiewiczowa
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 393

18 komentarzy:

 1. Mam wielki sentyment do tej powieści. A to wydanie już zasiliło moją biblioteczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też ogromny sentyment, natychmiast ciepłe wspomnienia z udziałem babci w głowie i sercu się pojawiają, to ona, między innymi dzięki tej książce, przyciągnęła mnie do pasji czytania. :)

   Usuń
 2. Uwielbiam tę książkę. Już wielokrotnie do niej wracałam i nadal będę to robić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno odświeżyłam wspomnienia z dzieciństwa właśnie dzięki temu wydaniu powieści, cudownie było przenieść się w tajemniczy ogród, obserwować ponowny jego rozkwit i przemianę bohaterki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ,,Tajemniczy Ogród" czytałam już bardzo dawno temu, chętnie odświeżę tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś na pewno będę chciała wrócić do tej historii. Jakie jest to wydanie? Pełne czy okrojone?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełne i jeszcze pięknie ilustrowane, zdecydowanie nadaje się na prezent, dla siebie i innych. :)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
 6. Jak dla mnie te grafiki są świetne, śledziłam zmiany z wielką przyjemnością. A książka to moja ukochana lektura z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią przeczytam :) Lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jedna z moich ukochanych książek. Uwielbiam tę historię od czasów dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tę ksiązkę w szkole. Warto byłoby sobie odświeżyć pamięć o niej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Są klasyki, za które zabieram się od lat. Jednym z nich jest właśnie "Tajemniczy ogród". Książkę mam w planach od dawien dawna i za każdym razem pluję sobie w brodę, że jeszcze jej nie przeczytałam. Muszę wreszcie przerwać złą passę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele takich powieści czytanych za młodu na trwale osadza się w naszych sercach. Ale przyjemnie też zabrać się za nie w późniejszym wieku. :)

   Usuń
 12. Od lat do niej nie wracałem, aż obejrzałem cały film tajemniczy ogród (2020) i zdecydowałem się wrócić do tej książki po latach

  OdpowiedzUsuń

Witaj przybyszu! Skoro już tutaj dotarłeś będę rada, jeśli pozostawisz po sobie ślad. Dziękuję za przeczytanie kawałka mej książkowej rzeczywistości. Mam nadzieję, że los ponownie kiedyś Cię tu przyśle. Za każdy komentarz serdecznie dziękuję. Na pewno się odwdzięczę!